Pražské hotely zažily úspěšný rok 2012

06.05.2013 21:38

I přes globální krizi byla průměrná obsazenost hotelů i ceny za pokoj v Praze vyšší než v předešlých letech a průměrný roční výnos na pokoj se dokonce zvýšil o více než 10 procent. To byl mezi evropskými městy druhý nejlepší výsledek. Českou metropoli předčil v tomto údaji jen Dublin, za sebou nechala třetí Petrohrad. Ukazují to výsledky studie PwC European Cities Hotel Forecast 2013.
     
Pro Prahu je výsledek o to cennější, že studie srovnává 19 nejvýznamnějších evropských měst, kde analyzuje výnosy a obsazenost hotelů. Celkem je v těchto 19 centrech kultury, finančnictví a obchodu 652 tisíc pokojů, v nichž se ročně ubytuje 86 milionu návštěvníků z celého světa.

„Pozitivní vývoj byl tažen především růstem průměrných cen. Impulzem pro ně byly mimo jiné olympijské hry v Londýně a fotbalové mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině. Obsazenost hotelů však stagnovala, což při současném růstu počtu přenocování znamená, že část hostů vyhledává ubytování mimo hotely, například v penzionech či hostelech“, vysvětluje odborník na hotelnictví z PwC Audit Jan Musil.

O největší počet přenocování v pražských hotelech se letos podle analýzy PwC postarají návštěvníci z Ruska. Ti v roce 2012 vystřídali v čele tohoto žebříčku Němce, u nichž lze ale také očekávat mírný meziroční nárůst. K oživení zájmu dojde také u Američanů a Japonců. Meziroční přírůstky zaznamenáváme u příjezdů z Asie (Čína, Korea) a Jižní Ameriky (Brazílie). V celkových počtech však zatím tvoří relativně malou část návštěvníků. Naopak, méně návštěvníků přicestuje letos z jižní Evropy.

„Hoteliéři letos budou čelit řadě nástrah i příležitostí. Nejen propadu ekonomiky, ale také pokroku, který udělali zákazníci v používání moderních technologií a sociálních sítí. Zapojení zákazníků bude letos jedním z klíčů k úspěchu. Marketingové aktivity jako věrnostní a bonusové programy mají potenciál oddělit úspěšné hoteliéry od těch průměrných,“ předpověděl Musil.

Zdroj: E15.cz

Zpět